2019

РАБОТНО ВРЕМЕ ПО ПОВОД ПРЕДСТОЈНИТЕ ПРАЗНИЦИ !!!

НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ
↓↓↓
31.12.20218 (понеделник)
01.02.2019 (вторник)
05.01.2019 (сабота)
07.01.2019 (понеделник)

СКРАТЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ
ОД 12:00 до 20:00 часот
↓↓↓
02.01.2019 (среда)
03.01.2019 (четврток)
04.01.2019 (петок)
14.01.2019 (понеделник)

ilinden

По повод државниот празник Илинден 02 Август ( четврток )

Фитнес Студио Енерџи и Енерџи Шоп НЕМА ДА РАБОТАТ

Честит празник :)

Ваш #EnergyPowerHouse

11-oktomvri

Известување!!!
По повод 11 Октомври Фитнес Студио Енерџи НЕМА ДА РАБОТИ

Среќен празник се гледаме на тренинг во четврток (12.10)

health-blogger-reveals-the-reality-behind-instagram-pics
  • Секој фитнес инструктор се соочува со следново, а вежбачите живеат во заблуда:

Живееме во свет каде Facebook, Instagram и слични социјални мрежи го контролираат нашиот живот. Инстаграм е прогласена за најлоша социјална мрежа, која има најлош ефект на психолошката состојба на луѓето. Овој пат ќе зборуваме за фитнес и бодибилдинг индустријата.

Скоро сите наши клиенти имаат Инстаграм профил, а сигурно и Вие. Кога истата мрежа стана вистински БУМ во светот, знаевме дека ќе се соочиме со “потешкотии” односно поголеми предизвици во нашиот бизнис. Наеднаш, успешноста на тренерите и нивното знаење почна да се мери со БРОЈОТ на следбеници и со бројот на лајкови. Живееме во време каде што не е битно дали тренерот знае или не знае, туку е битно колку следбеници има на профилот.
Премногу слаби скоро анорексични девојки, почнаа да пропагираат здрав живот, живот сведен на чаеви, кокосова вода и магични храни за слабеење.

Еднаш се соочив со коментар: “Дадов Х долари за да ја купам таа програма од Австралијанката”
Кога прашав “Зошто го стори тоа, девојката воопшто не личи здраво” , одговорот беше: ”Бидејќи има многу следбеници за Инстаграм, па мислев дека ќе успеам”. Се прашувате дали успеа? – НЕ. На крајот, пак тропна на мојата врата, со само 6.300 следбеници.
Целата индустрија и успех се сведе на тоа од каков агол ќе се слика задникот, колку ќе бидеш соблечен и слично. Да не заборавиме, дека шампионката во Physique категоријата, Dana Linn Bailey, почна да го губи тронот на светските натпревари тогаш кога судиите и кажаа дека нема импланти во градите, па нема да победи доколку тоа не го стори.

Со оние кои се сретнуваме секојдневно, веруваат во фотографии, веруваат во магични трикови, вежби кои можеби се добри за бабички или неподвижни луѓе, па откако ќе видат дека не е тоа така како што изгледа, мислат дека проблемот е во тренерот?!? Или можеби не ?
Индустријата се сведе на тоа да се прави фит тело со вежбање со пилатес топка и скокање во воздух. Многу често се соочуваме со прашања: “А зошто не ја правиме вежбата каде треба да скокаме на ниска, висока и највисока платформа/скаличка? ” (кросфит вежби)
Нашиот одговор е: “Бидејќи не треба да веруваме на социјалните мрежи”. Да не се заборави дека истите, потоа патат од проблеми со колената, зглобовите, и дланките.
Вежбите кои се пропагираат на Инстаграм и Facebook изгледаат многу лесно и просто, и самите тренери/изведувачи гарантираат успех за убав задник, стомачни, големи рамења итн. Сето тоа се прави, бидејќи полесно е да се убеди клиентот дека ќе биде згоден доколку ги прави тие вежби, зошто искрено, жените не сакаат да креваат тегови. .. а истите тие кои пропагираат такви вежби, потајно, зад камерите, користат тегови за да дојдат до такво тело или пак немаат тело со кое можат да се пофалат.
Нашиот совет е:
-одберете да верувате на луѓе кои се достојни да даваат совети
– тренерот не го бирајте поради бројот на лајкови или следбеници – одберете го поради негово знаење
– не верувајте на социјални мрежи и google совети. На интернет може да се најде буквално СЕ!

Со почит,
Тимот “FitFlo

 

АПЕЛ ДО ФИТНЕС ИНСТРУКТОРИТЕ ДА ВЛИЈААТ ПСИХОЛОШКИ ВРЗ СВОИТЕ ВЕЖБАЧИ ЗА ДА НЕ ЖИВЕАТ ВО ЗАБЛУДА, ТУКУ ДА БИДАТ СВОИ ВО СВОЕТО ТЕЛО.

 

Текстот е преземен од официјалната фан страна на тимот на FitFlo на Facebook:Screenshot_3

 

fitness-pilates-ball

 

IMG_20150629_191734

ENERGY TRIAL PILATES тренинзите ќе се одржат на 25.09 (понеделник) и 27.09 (среда) со почеток во 19 часот во спортската сала на ООУ КОЧО РАЦИН – ПРИЛЕП.

Цел на ENERGY TRIAL PILATES тренинзи: да се овозможи на секој кој е заинтересиран БЕСПЛАТНО да посети ПРОБЕН пилатес тренинг е да се увери во квалитетот, стручноста и професионалноста и да се приклучи на Energy PILATES групата. Тоа значи дека покрај веќе постоечките челнови во ПИЛАТЕС ГРУПАТА можат да се пријават и надворешни лица.

Причина за нова локација: зголемен интерес за пилатес тренинзи со проф. Александра Кедиоска кои непрекинато се одржуваат веќе 10 години во просториите на FITNESS STUDIO ENERGY на веќе добро познатата локација во центарот на градот “Шарена Чешма”.

Начинот на пријавување ќе биде на ФЕЈСБУК ФАН СТРАНАТА во порака (@EnergyPowerHouse) или лично во просториите на Fitness Studio Energy. Пријавувањето ќе трае до недела 24.09.2017. Оние кои нема да се пријават за учество на тренингот ќе може да присуствуваат само за следење на тренингот како публика.

*После завршувањето на пробните тренинзи редовните термини ќе бидат во ПОНЕДЕЛНИК СРЕДА И ПЕТОК ВО 19ч

 

14959016_10211452555529018_975684496_o

Ладните денови поминувајте ги во сауна од која ќе добиете многу бенефити. Сауната го подобрува физичкото и психичкото здравје, прави детоксикација на сите ткива во вашето тело

Што претставува сауната?      

Сауна е фински збор кој означува мала соба или простор што може да се користи после загревање за да започне процесот на саунирање. Внатрешноста на сауната е многу добро изолирана од животната средина и е обложена со дрво од фински бор, аделува многу добро врз психата на човекот. Во сауната  постои инсталирана печка полна со вулкански камења кои загреани можат да достигнат затоплување на воздухот и до 140° C. Врз камењата се дотура вода која под дејство на топлината веднаш испарува и се создава пареа со цел да се влажни воздухот. Во водата по желба се ставаат аромати (еукалиптус, ментол и сл.) кои даваат посебен мирис на воздухот кој се диши во текот на саунирањето.

Каков е процесот за да закажете саунирање во нашиот спа центар Fitness Studio Energy?

  • Пред да се одлучиме да влеземе во сауна потребно е да сме сигурни дека сме со добра здравствена состојба.
  • Закажувате термин на контакт телефонот 048 42 35 35 или доаѓате лично во нашите простории при штого уплаќате терминот во кој сакате да бидете во сауна.
  • При закажувањето на термин потребно е клиентотда се нагласи доколку има потреба да се задржи во сауна повеќе од 1 час, бидејќи уплатата зе еден термин важи за 1 час саунирање, а воедно да се избегне поклопување на два термини.
  • Потребни се две крпи (една за во сауна и една за туширање). Доколку не сте понеле со себе ние нудиме сервис крпи.
  • При саунирање не смеете да носите било каков накит на себе.

Како треба да се однесувате во сауна?

  • Најпрво опуштете се и спремете го вашето тело за уживање.
  • Нацрпете од водата која се наоѓа во дрвениот сад и направете пареа.
  • останете во сауна најмногу 15 минути и потоа излезете и туширајте се со млака или најдобро што е можно поладна за да правите термо масажа на крвните садови и мускули.
  • Направете неколку вакви сесии и потоа направете финално туширање, облечете топла облека и напуштете ја сауната релаксирани и опуштени.

Кликнете тука…Погледнете ги цените на сите наши услуги